Selin Aktan biyografisi

Fotoğrafım
istanbul, Turkey
Selin Melek Aktan, Cerrrahpaşa Tıp Fakültesindeki eğitimini tamamladıktan sonra İngiltere'de College Fashion Design bölümünü bitirdi. Belçikalı bir galeri sahibinin sergi teklifi ile profesyonel sanat hayatına başladı.Anadolu motif ve renklerinden esinlendiği ''orientalpopart koleksiyonuyla 2004 Zurih Art Show'un en avangard sanatçısı seçildi.Çalışmalarını Yunanistan Bulgaristan, Isviçre,Fransa, İtalya Polonya,Avusturya ,Danimarka, Mısır, LosAngeles,NewYork, Miami' de sergileyen Aktan'ın eserleri 2009da USA Museum of the Americas koleksiyonuna alındı. İtalya'daki İnsan Hakları sergisine davet edilen Aktan'ın''Savaşta Çocuk''eseri Caserta Müzesine alınırken,bu konudaki yazısı Amerika'daki surfax tarafından dünyayı besleyen en iyi makaleler arasına seçild.2007 de yayınladığı ''Aşk Selinde Uçuşan Melekler''şiir kitabı ÇYDD yararına satılan Selin,2010da eğitim projelerine destek vermek amacıyla söz ve müziği kendisine ait ''Rüzgarlara Fısıldadım ' 2012de ise ''Şaka gibi herşey''albümlerini çıkarttı.Aktan 2010 da Nişantaşı'nda Apeiron Artplus Galeriyi kurdu.

2 Ocak 2016 Cumartesi

ŞEHRAZAT'IN DÜŞLERİ SELİN MELEK AKTAN KİŞİSEL resim heykel sergisi 6OCAK-13 ŞUBAT 2016 ANKARA KENT SANAT GALERİ 'DE

ŞEHRAZAT’IN DÜŞLERİ
SELİN MELEK  AKTAN kişisel resim heykel sergisi
Kent Sanat Galeri 6Ocak-13 Şubat 2016Batı tarihinin  belli başlı olaylarından biri Doğunun keşfedilmesidir.
Karısı tarafından aldatıldığı için daha sonra beraber olduğu her kadını öldüren Şehriyar,birgün vezirinin kızı ile evlenir. O da muhtemelen hükümdarla geçirdiği gecenin sonunda öldürülecektir.
Oysaki Şehrazad, hükümdara her gece anlattığı masallarla onu kendisine aşık eder. Binbir gece masalları’’ adı gibi geceler boyunca sürer ve Şehrazad bu sayede hem ölmekten kurtulur hem de kralla birlikte  bir ömür boyu mutlu yaşarlar.

Binbir gece masallarında neler yoktur ki? Sabır ağacından yapılma görkemli kapılar, gökyakut taşlarla süslü taslardan su içen altın kanatlı kelebekler, defineler, sihirli yüzükler, kahinler, hayvan başlı prensesler, cadılar, renkli balıklara dönüşen insanlar.,gizemli zümrütü anka kuşları...
Büyülü bir deniz gibi sonsuzluğa uzanan Binbir Gece Masallarında iyiler de vardır, kötüler de.
Batı Doğu’yu ilk önce bu masallarla tanımış, ondaki gizeme aşık olmuştur.

Selin Melek Aktan’ın ‘’Şehrazad’ın Düşleri ‘ isimli sergisi bir anlamda  ‘’Binbir Gece Masalları’’na bir övgüdür.

Sanat yolculuğuna başladığı  2004 yılında  Zürih Art Sow’un  en avandard sanatçısı seçilen Aktan,ın  orientalpoart koleksiyonu aynı  Binbir gece masalları gibi dünyayı dolaşırken ,
onun batı dünyasında ‘’doğunun gizemini batıya taşıyan özgün tarzlı  bir renk sanatçısı olarak tanımasını sağlamıştır.

Tüylerin,  taşların,gümüşlerin  dansettiği, hayal ve gerçeğin birbirine karıştığı ve bazı parçaları Avrupa ve Amerika’da müzelerin  daimi koleksiyonlarına alınmış olan rengarenk eserleri ile Selin Melek Aktan Kent Sanat Galerisinde bizleri mistik bir masal yolculuğuna çıkartıyor..

Kent Sanat Galerisi
Turan Güneş Bulvarı 701.sok., 20/B
Yıldız Çankaya-Ankara tel:532 0540221/ 312 4392022


1 yorum:

La Ankara dedi ki...

La Ankara sitesinde etkinliğinize yer vermekten onur duyuyoruz. Başarılar...